İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalığı Nedir?


İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalığı, sindirim sisteminde, özellikle de barsaklarda (bağırsaklarda), iltihap (inflamasyon) içeren bir dizi durumu kapsar. Barsaklar (Bağırsaklar) bedenin, gıdanın sindirildiği, besinlerin ve suyun emildiği ve en sonunda atık maddelerin (dışkının) dışarı atıldığı bölgesidir. Sindirim sistemi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İnsanlar bazen İrritabl Barsak Sendromunu (İBS) ve İnflamatuvar Barsak Hastalıklarını (İBH) birbiriyle karıştırırlar. İshal ve kabızlık belirtileri benzer olsa da, İnflamatuvar Barsak Hastalığı ve İrritabl Barsak Sendromunun nedenleri farklıdır. İrritabl Barsak Sendromu, fonksiyonel bir bozukluktur, yani sindirim sistemi normal yapıdadır ama her zaman düzgün çalışmaz. İnflamatuvar Barsak Hastalıkları, iltihapla sonuçlanan ve bazen barsakların (bağırsakların) yapısında hasara neden olan kronik (müzmin) bir hastalıktır.

İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalıklarının iki türü vardır: ülseratif kolit ve Crohn hastalığı. Bunlar, sindirim sisteminin farklı bölümlerini etkiler ve birbirinden kısmen farklı belirtiler gösterirler.

Kaynak : www.barsakveyasam.com